Czy naprawdę nie masz czasu? 4 proste rady by wynieść więcej z 24 godzin.

Naukowcy pokusili się o obliczenia, z których wynika, że w ciągu swojego życia człowiek przesypia około 20 lat. Oczywiście ilość snu na dobę jest zależna od naszego wieku. 

Gdy ktoś mnie pyta jak poprawić swoją energię życiową czy mieć więcej motywacji do życia odpowiadam, że wystarczy nawet 15 minut świadomej pracy. Nie mogę uwierzyć gdy ta sama osoba mówi mi, że nie ma na to czasu, co sprowadza się do jej priorytetów. Tu nie chodzi o to na co masz czas, ale na co ZNAJDUJESZ czas. A jak się okaże poniżej, tworzenie czasu na poszczególne czynności wcale nie musi być takie męczące. Jak zyskać więcej czasu nie wkładając w to wiele wysiłku?

  1. SKORO JUŻ POŚWIĘCASZ NA COŚ CZAS, SPRAW BY CZYNNOŚĆ BYŁA WARTOŚCIOWA.

Ile czasu dziennie przeznaczasz na media społecznościowe? O powiadomienie z FB, muszę spojrzeć. O, dostałam snapa. O, co tam Kylie wrzuciła na InstaStory? Jeśli masz iPhone możesz łatwo znaleźć taką statystykę. Ile czasu spędzasz na Instagramie, Facebook’u, Snapchacie czy ostatnio popularnym TikToku? Czy telefon jest pierwszą rzeczą, którą dotykasz z rana? Bo jeśli tak to masz problem.

Ja też mam i z nim walczę. Odkąd obejrzałam Social Dilema na Netflixie przestałam używać telefonu zaraz po przebudzeniu. Media społecznościowe używam dopiero po rannym treningu. Co mi to dało?

Podczas tygodnia zaczynam swój dzień przed godziną piątą rano. W momencie, kiedy od tego w jakim czasie się wyrobię zależy ile czasu poświęcę na dodatkowy, poranny trening każda minuta jest cenna. Mój każdy poranek wygląda tak samo, ale czas w którym się wyrobię jest różny. Wiadomo, czasami wstając z łóżka, kiedy się nie wysypiamy robimy niektóre czynności wolniej, ale odstawiając telefon zyskałam całkowitą płynność we wszystkim co robię. Nieważne czy biorę szybką kąpiel, ubieram się, czy jem śniadanie, zamiast scrollowania Instagrama słucham pobudzającej muzyki, afirmacji, lub motywujących treści na YouTube, których jest tam nieskończona ilość. Pamiętaj, tu chodzi o szczegóły, które krok po kroku, dzień po dniu będą dawać owocować. Podejrzewam, że jest jakaś statystyka, która mówi, że większość naszych myśli z rana jest negatywna – zapanuj nad tym słuchając pozytywnych treści i skupiając mózg na pozytywności od samego początku dnia.

Tak jak już wspomniałam, sprawdź ile czasu dziennie poświęcasz na Media Społecznościowe. Jeśli do tej pory nie zwracałeś na to uwagi to gwarantuję Ci, że możesz się zdziwić. 5 czy 6 godzin? Więcej czy mniej? Zacznij to monitorować, bo może się nagle okazać, że nawet nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że masz tyle wolnego czasu w ciągu dnia, który możesz spożytkować w bardziej pożyteczny sposób. Moim ulubionym portalem jest zdecydowanie Instagram, dlatego co zrobiłam, by ulepszyć trochę jego jakość? Jakkolwiek brutalnie to brzmi przestałam obserwować wszystkie negatywne osoby dodające negatywne treści. Obserwuję profile i osoby, które mnie inspirują. Zamieniłam nic nie wnoszące profile na różnego typu motywujące konta. Nie jest to w żadnym stopniu reklama, ale zauważcie różnicę między profilem numer 1, a profilem numer 2.

View this post on Instagram

Tag someone that should try this 👇

A post shared by Motivated Mindset (@motivated.mindset) on

Tak samo jak ludzie, którymi się otaczasz kształtują Cię jako osobę, tak samo robią to media społecznościowe i treści, które dostarczasz swojej głowie. Dbaj o to na co będziesz patrzeć kilkanaście/dziesiąt minut dziennie, bo będzie to mieć wpływ na to co się będzie działo w Twoim mózgu.

Lubisz oglądać YouTube? Ja też. Nawet bardzo. Ale nie po to żeby oglądać Influencerów, a po to by wynosić wiedzę. I nawet nie chodzi o wiedzę z zakresu rozwoju osobistego, biznesowego, czy duchowego. Kto ogląda moje relacje na Instagramie wie, że ostatnio miałam ‚zajawkę’ na Auschwitz. W zeszły weekend przez 5 godzin jazdy słuchałam o Titanicu. Chodzi o budowanie nawyków. O nie tracenie żadnej minuty. O ciągły rozwój. Nie atakuję żadnego kanału, nie atakuję żadnej formy rozrywki. Czasami trzeba się wyluzować i o niczym nie myśleć. Ale ustalaj priorytety i niech 60% treści na YouTubie będzie rozwojowe, a 40% rozrywkowe. Pomyśl ile możesz się nauczyć? Z mojej strony mogę polecić te dwa kanały na początek:

Skoro wspomniałam YouTube, to zastanówmy się też nad Netflixem. Zamiast wielu (znowu nikogo nie urażając) śmieciowych komedii, można tam znaleźć naprawdę dobre edukacyjne, dokumentalne i motywujące filmy. Wybieraj treści, które w pozytywny sposób wpłyną na Ciebie i Twój rozwój jako osoby. Tu chodzi o małe wybory.

Próbuję się łapać za każdym razem gdy z w wolnej chwili sprawdzam Facebooka, by zamiast dostarczania randomowych treści, przeczytać parę stron ebooka. I to jest moja kolejna rada. Kup ebooka, miej go w telefonie i zamiast przeglądania Instagrama przez pięć minut, przeczytaj parę stron. Czytając 20 stron dziennie, przez rok przeczytasz ponad 7 tysięcy stron. Pomyśl o ile mądrzejszy będziesz po siedmiu tysiącach stron rocznie.

Wow. Sama myśl robi wrażenie.

Możesz też czytać mojego Newslettera.

Zamiast słuchania muzyki w aucie czy w autobusie możesz uczyć się obcego języka z YouTube, słuchać audiobooka czy podcastu. Na przemieszczanie się dziennie między miejscami możesz marnować naprawdę dużo czasu, czasami nawet godziny. Pamiętam jak na same dojazdy potrafiłam przeznaczać conajmniej dwie godziny dziennie w gimnazjum. Na jeden trening, do szkoły, na drugi trening i do domu. O ile mądrzejsza byłabym teraz gdybym poświęcała dwie godziny dziennie na wartościowe treści przez trzy lata mojego życia w przeszłości? To są rzeczy na które nie zwraca się uwagi. Ale jeśli zaczniesz – zmienisz swoje życie i podniesiesz jego jakość. Nie potrzebujesz na to czasu. Każdy gdzieś musi dojeżdżać, każdy się przemieszcza i każdy ma ze sobą telefon. Korzystaj z niego przede wszystkim jako narzędzia do nauki i rozwoju.

2. PLANUJ DZIEŃ.

Wiem jakie to monotonne. Też nie lubię momentu, kiedy muszę wstać z łóżka i skupić się na 5-7 minut by pomyśleć jak chcę zaplanować swój dzień. Jednak robiąc to TWORZĘ czas na najważniejsze czynności. Możesz zrobić w jeden dzień więcej niż być zrobił w tydzień! Tylko zapisz to na kartce! Ja poszłam krok dalej i najważniejsze czynności zapisuję na białej tablicy na wprost łóżka – w ten sposób od rana wiem co danego dnia będzie moim priorytetem. Ludzki mózg jest również tak zbudowany, że w momencie gdy będziesz skreślać na kartce czynności, które wykonałeś ze swojej listy zadań, w Twoim ciele wytworzą się endorfiny. Wiedząc, że wykonałeś wszystko co zaplanowałeś będzie Ci się łatwiej zrelaksować i nie pójdziesz spać z poczuciem niedosytu. Zakończysz dzień wiedząc, że wykonałeś odpowiednie kroki, by prowadzić dobre życie i rozwijać się jako osoba.

3. NIE CZEKAJ NA INSPIRACJĘ.

Często najcięższym momentem nie jest sam dodatkowy trening, ale fakt, że musisz najpierw wstać i się na niego udać. To jest moment wewnętrznej walki. Jak już pojawisz się na sali wszystko jest ‚łatwiejsze’. Miałam wiele momentów, że treningi na które najciężej mi się zbierało okazywały się moimi najlepszymi.

Teksty, których najbardziej nie chciało mi się pisać, okazywały się najczęściej tymi, które pisało się najłatwiej. Mogę tak wymieniać i wymieniać. Zastanów się, bo jestem pewna, że też miałeś takie chwile.

Nie czekaj na odpowiedni moment. On nigdy nie nadejdzie. Odpowiedni moment jest teraz. Nie będziesz mieć lepszego. Czas leci do przodu. Z każdą chwilą jesteś starszy. Ta chwila, którą teraz żyjesz już się nie powtórzy. Nie czekaj aż Ci się zachce. Spraw by Ci się zachciało. Nie czekaj aż ktoś Cię wyprzedzi. To Ty bądź wyprzedzającym. Z momentów, kiedy Ci się nie chce możesz wynieść najwięcej. To one kształtują Twój charakter. Jesteś osobą w pełni odpowiedzialną za swoje decyzje i zarządzanie czasem dlatego pamiętaj, że wszystko co robisz przybliża lub oddala Cię od Twojego celu. Chcesz być osobą przeciętną czy wybitną? Małe decyzje. Małe wybory. Małe szczegóły. Te trzy rzeczy pomnożone przez 365 dni w przeciągu roku tworzą znaczną różnicę. Każda minuta Twojego życia jest cenna.

4. SEN I RELAKS.

Mimo, że sen powoduje, że przesypiamy conajmniej 1/3 swojego życia, jest również jedną z najważniejszych czynności. Śpij wystarczająco długo, a łatwiej Ci będzie koncentrować się w ciągu dnia. Nie śpij za długo! Bo będziesz ciągle senny. Przeanalizuj ile czasu potrzebujesz by mieć jak najwięcej energii. Mi wystarcza 6/6.5 godzin i to również maksimum na jakie mogę sobie pozwolić w przeciągu tygodnia. Jednak mam także zaplanowane chwile na relaks czy krótkie drzemki. Już na tyle ogarnęłam swój organizm, iż wiem, że drzemka dłuższa niż 45 minut w moim przypadku sprawi, że będę senna do końca dnia. Dlatego planuję nawet 30 minut na zamknięcie oczu i szybki sen. Musisz znajdować czas w przeciągu dnia gdzie naładujesz swoją baterię. Kocham zasypiać przy:

Tak mnie to usypia, że rzadko kiedy dotrwam do ostatniej minuty.


Zarządzanie czasem wpływa znacząco na Twoją jakość życia. Zarządzanie czasem sprawia, że albo jesteś produktywny, albo nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Dbając o każdą minutę jesteśmy w stanie drastycznie zmienić swoje życie i jego nawyki. Tak jak pisałam, zadbaj o jakość treści w social mediach, zadbaj o czas, który poświęcasz na telefon i skup się na tym co najważniejsze. Gwarantuję Ci, że każda praca, którą wykonasz ponad przeciętną zaprocentuje w Twoim życiu. Nie jest możliwe, by nie iść do przodu pracując ciężej niż większość społeczeństwa. W ten sposób skazujesz się na sukces. I z tą myślą życzę Ci miłego dnia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: