Z innej perspektywy na życie. Koniec z narzekaniem. O wdzięczności.

Budzisz się w domu. Masz dach nad głową.
Wstajesz na nogi. Poranna toaleta pod bieżącą wodą.
Puszczasz muzykę, pijesz wodę, jesz śniadanie.
Możesz swobodnie wyjść na zewnątrz. Możesz też zadbać o swoje ciało i zrobić trening na dworze. Nic Cię nie ogranicza by wyjść na na spacer.
Podczas wakacji możesz spotkać się ze znajomymi, możesz włączyć Instagram’a czy Facebook’a, albo obejrzeć film w internecie.
Podczas roku szkolnego możesz iść do szkoły. Czytać nauczyłeś się parę/parenaście/paredziesiąt lat temu więc przeczytanie książki nie sprawi Ci żadnego problemu. Normalny dzień? Normalne życie? Czemu tak zaczynam?

Bo niestety to nie jest rzeczywistość milionów ludzi na świecie. Przedstawię Ci poniżej parę statystyk, które świadczą o tym, że Twoje życie jest cudowne. Piszę ten wpis siedząc nocą na dworze patrząc w gwiazdy. Niebo nocą jest niesamowite. Relaksuje mnie ten spokój i wolność, bo za każdym razem uświadamia mi, że życie jest tak piękne jak pozwolimy mu być. Tylko ja, zeszyt i gwieździste niebo. Spróbuj. Delektuj się tą piękną chwilą. Tylko Ty i otaczające Cię na każdym kroku piękno wszechświata.

Celem tego wpisu jest wyprowadzenie Cię z nawyku narzekania. Po tym co przeczytasz poniżej inaczej spojrzysz na to, że Twój obiad jest zimny, stoisz w korku, albo musisz iść do pracy. Zauważysz, że Twój problem wcale nie jest taki duży jak Ci się wydaje.

Przygotuj się. Wesoło nie będzie.

Czy wiesz, że…

Co 8 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko, 30 tysięcy dzieci dziennie umiera przed piątym rokiem życia z powodu braku właściwej opieki i niedożywienia. Według danych UNICEF rocznie umiera 11 milionów takich dzieci.

11 milionów rocznie? Samych dzieci? Czytasz to zdanie i statystycznie umiera kolejne nikomu i niczemu winne dziecko. Właśnie teraz ktoś przeżywa koszmar, a Ty możesz iść do żabki i kupić bułkę. Nasze życie jest piękne.

Jak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF, 1 na 3 osoby (czyli 2,1 mld ludzi) nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania, a 6 na 10 (czyli 4,4 mld osób) jest pozbawionych odpowiednich warunków sanitarnych.

Skoro 1 na 3 osoby nie ma dostępu do wody, a wszyscy ludzie, którymi się otaczasz mają ten ‚przywilej’, to wyobrażasz sobie ile ludzi przeżywa codziennie koszmar związany z czymś co jest dla Ciebie zupełną normą? Wyobrażasz sobie nie być w stanie sięgnąć po butelkę wody, czy nawet szklankę wody z kranu w momencie, kiedy doskwiera Ci pragnienie? 4,4 mld ludzi nie żyje w odpowiednich do życia warunkach. Nie zaliczasz się do tej grupy? Twoje i moje życie jest lepsze niż życie 57% na planecie. Zaliczamy się do mniejszości. Nasze życie jest cudowne.

Według najnowszego raportu UNESCO z lutego 2018 r. poświęconego dostępowi do edukacji na świecie wciąż 263 miliony dzieci nie korzystają z systemu oświaty. Oznacza to, że aż jedno na pięcioro dzieci nie siedzi w szkolnej ławce.

I może i nasz system edukacji nie należy do najlepszych. Ale przynajmniej masz do niego dostęp. Podczas gdy miliony nawet nie dostały tej szansy. Doceń każdą sekundę spędzaną na rozwoju swojej osoby i charakteru.

Na świecie żyje 750 milionów dorosłych, którzy nie potrafią ani czytać, ani pisać. Prawie dwie trzecie z nich to kobiety, a jedna siódma – młodzi ludzie w wieku 15-24 lat.

https://ekai.pl/750-mln-ludzi-na-swiecie-nie-umie-czytac-i-pisac/

Wyobrażasz sobie życie bez czytania? Wyobrażasz sobie, że nie jesteś w stanie napisać SMS-a albo przeczytać krótkiego zdania na jakimś sloganie na ulicy? Tak… Ludzie mają takie problemy. Ludzie tak przeżywają całe życia w XXI wieku. Jesteś szczęściarzem.

Na całym świecie, co roku, na raka choruje ponad 300 tysięcy osób w przedziale 0-19 lat.

Jesteś zdrowy? Doceń swoje zdrowie. Doceń fakt, że możesz iść spać wiedząc, że rano się obudzisz.

Na świecie ma miejsce 37 konfliktów zbrojnych. Do najkrwawszych trwających konfliktów należy natomiast wojna domowa w Somalii, w której od 1988 roku zginęło ponad 550 tys. osób, oraz wojna domowa w Syrii, w której w zaledwie w osiem lat od 2011 roku zginęło ponad 470 tys. osób. Najprawdopodobniej najkrwawszym trwającym konfliktem jest wojna domowa w Myanmarze (dawniej Birma), w której również mogło zginąć ponad pół miliona ludzi, brak jednak szczegółowych danych.

https://gisplay.pl/gis/8043-mapa-konfliktow-zbrojnych-na-swiecie.html

Wyobraź sobie, że nie budzisz się jutro w spokojnej Polsce. Od jutra Twoja rodzina czy znajomi umierają na ulicy, nic nie jest pewne, a Ty codziennie walczysz o przeżycie. To rzeczywistość milionów ludzi na tej planecie. Żyjemy w niepodległym, wolnym kraju. Czy to nie powód do szczęścia?

W samej polsce liczba bezdomnych waha się od 30 do aż 300 tysięcy.

http://www.gov.pl

A co jeśli budzisz się w Polsce, ale bez dachu nad głową? Codziennie martwisz się o to czy zjesz ciepły posiłek albo prześpisz się w spokojnym miejscu. Ludzie się Ciebie boją i patrzą poprzez pryzmat stereotypów. Życie jest nieobliczalne. A tymczasem Ty masz dom. Masz łóżko. Masz internet. Masz możliwości, o których tyle ludzi marzy. Wykorzystaj je.

Jest tyle tragedii na świecie, a my jako jednostki tak często potrafimy użalać się nad swoim ‚tragicznym’ losem. Wydaje nam się, że świat, w którym żyjemy jest straszny, w Polsce nie ma perspektyw, a w życiu chodzi o pieniądze. Mieszkamy w za małych domach, mamy za małe samochody, za niską pensję i za mało przyjemności. Męczymy się chodząc do szkoły/pracy, w oczekiwaniu na wieczór na kanapie przed telewizorem.

A co jakby tak zmienić perspektywę?

Zamiast narzekać, że znowu jesz kurczaka, bądź wdzięczny, że masz co jeść. Zamiast się wkurzać, że samochód zajechał Ci drogę, bądź wdzięczny, że masz czym jeździć. Zamiast narzekać na zakwasy po treningu, poczuj wdzięczność za swoje zdrowe ciało. Zamiast narzekać, że nie chce Ci się wstawać rano z łóżka, doceń fakt, że spałeś w swoim domu i w swojej pościeli. Zamiast narzekać na kłótnie z rodzicami/rodziną/znajomymi, doceń prosty fakt, że ich masz. Bądź wdzięczny za życie. Banał? Po prostu jesteś do tego przyzwyczajony. Masz jedzenie, wodę, łóżko? Mieszkasz w domu z bieżącą wodą? Twoje życie jest marzeniem kogoś innego. Ale nie zdajesz sobie z tego sprawy, bo nigdy nie doświadczyłeś takiego koszmaru jak wojna czy pragnienie.

Bądź wdzięczny za to, co masz, a ostatecznie będziesz posiadał więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.

Oprah Winfrey

Jest tyle rzeczy na świecie za które możemy być wdzięczni, które wydają się dla nas totalną normą, a dla innych mogą być niedoścignionym marzeniem. Wiesz ile osoób by chciało być na Twoim miejscu? Zacznij dostrzegać całe dobro dookoła. Ciesz się z cudzego uśmiechu, z drzew na dworze, z widoku latających ptaków i z faktu posiadania oczu. Wdzięczność przynosi nam ogrom korzyści, a mimo to większość z nas ma nawyk narzekania. Bo narzekać jest łatwiej, tak samo jak łatwiej jest być negatywnym. I tak samo jak pewność siebie to umiejętność, którą można nabyć, tak samo możemy wyrobić sobie nawyk wdzięczności. Zamień zły nawyk na dobry. Zamień narzekanie na wdzięczność.

Według badań na Uniwersytecie w Kentucky z 2012 roku bycie wdzięcznym sprawia, że mamy w sobie więcej empatii, a mniej agresji.
Z kolei badania z 2011 roku ‚Applied Psychology: Health and Well-Being’, wskazują iż 15 minut każdego dnia, które spędzimy na docenianiu tego co nas otacza znacznie poprawi naszą jakość snu. 15 minut to dużo? A jaką masz dzienną średnią czasu spędzaną przed telefonem?

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny.

IYANLA VANZANT

Wydaje Ci się, że masz problem? Może i masz. I zdaję sobie sprawę, że każdy inaczej przeżywa poszczególne sytuacje, każdy inaczej reaguje i na każdego działa co innego. Spróbuj spojrzeć na swój problem z innej perspektywy. Wielu ludzi chciałoby mieć takie problemy jakie mamy my żyjąc w spokojnej Polsce. Zamieniłbyś swój problem na walkę o czystą wodę?

Bądź wdzięczny za trudne chwile. One pomagają Ci się rozwijać. Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia, ponieważ dają Ci szansę na poprawę. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ ono buduje twoją siłę i charakter.

Troy Amdahl

Dzisiaj jest dobry dzień by zacząć. By zacząć drogę ku wewnętrznemu szczęściu. Ku docenieniu swojego pięknego życia. Skończ z pesymizmem. Skończ z narzekaniem i z szukaniem szczęścia w odległych rzeczach. Nie będziesz szczęśliwy dopiero jak zostaniesz bogaty albo spełnisz największe marzenie. Twoje szczęście znajduje się w chwili obecnej. Od Ciebie zależy czy je zauważysz czy może nawet na nie nie spojrzysz.

Życie składa się z wyborów. Szczęście jest jednym z nim. Co dziś wybierzesz?

Przypominam też o możliwości wykupienia płatnego newslettera – za 6 zł miesięcznie dostajesz tygodniową dawkę wiedzy z zakresu rozwoju osobistego. 1.5 PLN tygodniowo. Fragmenty z książek, osobiste doświadczenia i ćwiczenia. Do nabycia w zakładce ROZWÓJ OSOBISTY.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: